Konec leta 2014 so izšle Fantazije – prva avtorska zgoščenka predstavnika najmlajše skladateljske generacije Andreja Makorja, pod okriljem Študentske organizacije Univerze na Primorskem. Na njej sodelujejo štirje uglednejši pevski zbori Primorske: Mladinski pevski zbor Glasbene šole Koper pod vodstvom Maje Cilenšek, Mešani mladinski pevski zbor Gimnazije Koper pod vodstvom Ambroža Čopija, Mešani pevski zbor Obala Koper pod vodstvom Sebastjana Vrhovnika in Akademski pevski zbor Univerze na Primorskem pod vodstvom Ambroža Čopija.
Andrej Makor je mlad slovenski skladatelj z diplomo iz glasbene pedagogike Akademije za glasbo v Ljubljani, trenutno pa je študent tretjega letnika kompozicije pri prof. Janiju Golobu in absolvent petja v razredu prof. Pije Brodnik na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Za kompozicijo ga je navdušil skladatelj Ambrož Čopi, od tedaj pa se je v njegovi vitrini nabralo že lepo število nagrad: 1. nagrada na Mednarodnem natečaju za zborovske skladbe Ignacij Ota (2009, 2011), 1. nagrada na Natečaju ob 300-letnici tolminskega punta, nagrada za najboljšo noviteto tekmovanja otroških in mladinskih zborov Zagorje ob Savi 2014 in 3. nagrada na prestižnem Mednarodnem skladateljskem tekmovanju Guido d’Arezzo. Njegove skladbe so izdane pri Glasbeni matici ter založbah Astrum in Nomos. Sodeluje z različnimi glasbenimi sestavi (APZ Tone Tomšič, APZ Univerze na Primorskem, MePZ Obala Koper, Vokalno akademijo Ljubljana, Vokalno skupino Gallina, Salt Lake Choral Artists …), ki so njegova dela ponesli širom Evrope in tudi onkraj luže. Tematike, ki mladega skladatelja najbolj privlačijo, so pokrajinske, pri čemer prav gotovo prednjači Istra s svojimi ljudskimi pesmimi, v uglasbitvah umetnih besedil pa se drži ljubezensko-lirično-romantičnih tem.
Na primorsko navezo pevcev in skladatelja opozarja že sama naslovnica ploščka; na beli podlagi se izrisujejo modre akvarelne ‘packe’ iz katerih izstopa rumen napis Fantazije, ki z ostro črto povezuje zunanjost z notranjostjo, kjer se črta pretvori v rumen plošček. Rekli boste, kje je povezava in simbolika? V modri barvi morja in rumeni barvi sonca, ki sta dobro znani vsem primorskim pevcem. Zakaj naslov Fantazije? Ker združujejo fantazije, domišljije in vse ostale traparije, če hočete, ki hodijo po glavi mlademu človeku, ki je povrh vsega še skladatelj.
Oblikovna podoba zgoščenke poleg naslovov skladb in njihovih trajanj, vsebuje še fotografijo skladatelja, knjižica pa vsebuje spremno besedo Branke Kljun in Ambroža Čopija, biografijo Andreja Makorja ter besedila posameznih pesmi, dopolnjena z angleškimi prevodi. V knjižico bi, menim, sodili tudi opisi posameznih zborov in njihovih dirigentov, vendar je tako plošček zaključena celota, oblikovana kot poklon skladatelju in njegovemu delu.
Na zgoščenki se najprej predstavijo najmlajši – MPZ Glasbene šole Koper pod vodstvom Maje Cilenšek ob klavirski spremljavi Tatjane Jercog in Sindije Šeško. Šestim Izštevankam na ljudska besedila, ki so bile napisane za Otroški zbor Glasbene matice Ljubljana, sledi skladba Nekaj je v zraku na besedilo Toneta Pavčka in Za dva groša fantazije Frana Miličinskega Ježka. Zbor se odlikuje z jasno izgovorjavo in prepričljivim muziciranjem še posebej v zadnjih dveh skladbah, ki sta nekoliko zahtevnejši, vendar je bilo na koncertu ob predstavitvi zgoščenke videti, da mladi pevci v izvedbi Makorjevih skladb nadvse uživajo. Skladatelj v pisanju za mladinski zbor izkaže poznavanje in primernost izbrani zasedbi ter svežino in igrivost v melodično-harmonski gradnji.
MeMPZ Gimnazije Koper pod vodstvom Ambroža Čopija se predstavi z istrsko ljudsko Kantali smo veselo, za katero je skladatelj prejel 1. nagrado na 5. Mednarodnem natečaju za zborovske skladbe Ignacij Ota v Trstu. Zbor preseneti s svojim odraslim zvenom, ki ga od tako mladega zbora morda ne bi pričakovali.
Uveljavljeni zbor MePZ Obala Koper pod vodstvom Sebastjana Vrhovnika nadaljuje z istrskimi pesmimi: ljubezensko Sta mattina in hudomušno Moja mati pravi. Sledijo tri skladbe na umetna besedila: lirična Oba na besedilo Edvarda Kocbeka, ter cikel Lahko noč otroci, v katerem najdemo skladbi Prav po prstih in Punčki, napisani na besedilo člana zbora Marka Margona. Še posebej velja izpostaviti prvo, ki si je že izborila mesto na koncertnih odrih tudi med ostalimi zbori (APZ Tone Tomšič, KZ Ave …) in bo dopolnjena z angleškim besedilom prav gotovo našla svoje mesto tudi na programih tujih zborov.
APZ Univerze na Primorskem z dirigentom Ambrožem Čopijem je glavni pobudnik za nastanek avtorske zgoščenke Andreja Makorja, na njej pa sodeluje s šestimi pesmimi. Prve štiri: venček istrskih Istrska reštica, istrska ljudska Le tre sorelle, Paisaje na besedilo Federica Garcie Lorce in Evening star na stihe Edgarja Allana Poeja so bile posnete v živo na različnih koncertih in že izdane na zgoščenkah APZ Univerze na Primorskem Mozaiki in Sonority. Paisaje je prav gotovo ena od uspešnic mladega skladatelja, saj v njej izkazuje globoko razumevanje in povezanost glasbe z besedilom, kar se izraža tako v vodenju glasov kot v harmonski gradnji. Skladba je že doživela mednarodne izvedbe na tekmovanjih in koncertih. Zadnji dve skladbi, Nyne otpuščaeši in Oče naš, pa predstavljata največji odklon od preostalih skladb. Skladatelj se je zavestno odmaknil od svoje zvočnosti in se poskušal prestaviti v pravoslavni svet z zgledovanjem pri velikanih ruske pravoslavne glasbe. Prva se s svojo gosto, homofono gradnjo zgleduje pri Rahmaninovu, medtem ko Oče naš v svojem preprostem štiriglasju vzore išče pri Kedrovu. Vseskozi skladatelj z liturgičnim besedilom zvesto sledi pravoslavni tradiciji in se tako postavlja v vrsto primorskih skladateljev, ki so prav tako uglasbili pravoslavna besedila (Ivan Grbec, Vasilij Mirk, Ambrož Čopi).
Posnetki so nastali v dvorani Glasbene šole Koper, v cerkvi sv. Kancijana v Truškah, cerkvi sv. Marte v Kopru in v živo na različnih koncertih, vsi, razen nekaterih posnetkov APZ Univerze na Primorskem, pa so nastali v zadnjem letu pod budnim ušesom producentov: Ksenije Kos in Daniela Svenška ter snemalcev Draga Hrvatina in Aleksandra Govekarja. Mastering je bil v celoti delo Daniela Svenška.
Zgoščenka je primerna za zelo širok krog poslušalcev. Namenjena je tako najmlajšim, ki si bodo prav gotovo katero od otroških pesmic z veseljem popevali, kot tudi zahtevnejšim poslušalcem zborovskih krogov, ki so jim nekatere skladbe pričujoče zgoščenke že gotovo postale domače.