Carmina Slovenica (MPZ Maribor), ki ga po 25 letih delovanja pod vodstvom dirigenta Branka Rajštra sedaj že četrt stoletja vodi dirigentka Karmina Šilec, je v zbirko svojih mnogih prestižnih nagrad dodala častni državni srebrni red za zasluge, ki ji ga je »za izjemen ustvarjalni prispevek k slovenski in mednarodni kulturi na področju glasbene umetnosti ob 50-letnici delovanja« na slavnostni podelitvi v Predsedniški palači izročil predsednik države Borut Pahor.
»Zelo smo počaščeni, da je delo zbora Carmina Slovenica s tem odličjem prepoznano in nagrajeno na način, ki simbolno povezuje vse generacije, ki so ga gradile. Današnji dogodek je društven – zato, ker je zbral mnoge generacije, ki so z društvom Carmina Slovenica povezane od njenih začetkov; in je amaterski, ker ta beseda izhaja iz besede amare, ‘ljubiti’. In prav ljubezen do glasbenega ustvarjanja je tisto, kar vse nas povezuje,« se je dirigentka Karmina Šilec zahvalila za izkazano spoštovanje, pevke Carmine Slovenice pa so na slovesnosti zapele skladbe Matije Tomca Vuštnejša ja ni in Luštno je vigred ter Voščilo nekdanjega dirigenta zbora Branka Rajštra.
Eden najprepoznavnejših izvoznih artiklov na področju kulture
Carmina Slovenica sodi med vodilne ansamble v svetovnem zborovskem gibanju in je danes, pod vodstvom Karmine Šilec, organizacija, ki je prestopila najvišje in najtežje dosegljive meje – tekmovalne, umetniške, ustvarjalne in glasbenopedagoške, in to vztrajno in čisto v svoji individualni, neizprosno elitistični maniri dokazuje skozi pol stoletja svojega delovanja.
Mnogi izvrstni odzivi glasbenih strokovnjakov in kritikov doma in po svetu govorijo o njenih dosežkih ter pričajo o visoki, najvišji ustvarjalni ravni. Zaradi posebnega poustvarjalnega pristopa, vrhunske ravni in s tem velikega prispevka k slovenski in mednarodni kulturi je Carmina Slovenica eden redkih kulturnih izvoznih artiklov in prepoznavna zaščitna znamka Maribora in Slovenije.
Zbor, ki je že 50 let razpet med domom in svetom, med globalnim in lokalnim, ki sega mnogo dlje od Gallusove dvorane Cankarjevega doma in naseljuje najprestižnejše kraje vrhunske svetovne umetniške glasbe – od Teatra Colon do San Francisco Simphony Hall, Hong Kong Cultural Centre, od Sanktpeterburške filharmonije do Metropolitan Art Space v Tokiu, ima za seboj vsekakor zavidanja vredno pot, katere vrhunskosti ne zanika niti domača, še manj pa tuja strokovna javnost.
Iz zapisov svetovnih medijev:
Theatre Mania: »Veličastnost uprizoritve se vsekakor lahko meri s tistimi, ki jih morda vidimo v Metu. /…/ Presunljiva slušna in vizualna izkušnja /…/. Karmina Šilec predstavi svoje adute z veliko mero lepote in čudenja.«
The New York Times: »Živahno teatralno, žanrsko prepleteno, nenavadno v smislu tehnike, eklektično v smislu glasbenega sloga in politično nabito. /…/ Upajmo, da bo CS postala redna obiskovalka New Yorka.«
New York Music Daily: »Dih jemajoča in hkrati pomembna multimedijska suita. /…/ Zvočno navdušujoča, vznemirljiva premiera Toksičnih psalmov Karmine Šilec.«
The New York Times: »Osupljivo novo delo neverjetno talentirane Carmine Slovenice. /…/ Ansambel in njegova dirigentka Karmina Šilec so ustvarili presunljive podobe.«
Opera World: »Carmina Slovenica je glasbeni odgovor na inovativen koncept tanzteatra Pine Bausch. /…/ Provokativen pastiš /…/, pravi vrhunec je petje. Šilčeva je res pomagala oblikovati ta mlada dekleta v vrhunske glasbenice.«